NÁVODY NA ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBU PODLAHOVÝCH KRYTIN

Údržba PVC 

1.  Návody na čištění a údržbu jsou uvedeny v technických listech a na obalech čisticích prostředků. Používejte prostředky pro PVC podlahoviny s PUR ochrannou vrstvou. V případě pochybností jsou rozhodující pokyny příslušného výrobce čisticích prostředků.

2. Pro údržbu PVC doporučujeme používat pouze výrobky, které jsou určeny výhradně na tyto krytiny. Ty vám při minimální pravidelné péči zajistí prodloužení původního vzhledu a dlouho životnost podlahové krytiny.

3. Voskovat doporučujeme dle návodu na konkrétním používaném přípravku. Podlahu můžete vysávat, zametat, vytírat hadrem nebo mopem. V žádném případě ne přípravkem na bázi chlorových přísad (nepoužívat ředidla a organická rozpouštědla). Jakoukoli chemickou látku je třeba z podlahoviny ihned setřít. Podlahové krytiny PVC je nutné chránit před znečištěním asfaltem, inkoustem, barvami, barevnými oleji, tinkturou a přípravky obsahující barviva a organická rozpouštědla.

4. Silné kyseliny, lihy, barviva (barvy na vlasy, inkoust, červená paprika, atd.) a hořící předměty způsobují na PVC trvalé poškození. Přímé sluneční a ultrafialové záření způsobuje postupné žloutnutí, proto skladování a používání ve vnějších prostorech nedoporučujeme.

5. Ostré předměty způsobují na povrchu mechanické poškození. Dodržujte vždy pokyny výrobců daných prostředků.

6. Nepoužívejte žádné výrobky z gumy (tmavá a barevná guma – např. gumová kolečka, chrániče přístrojů a nábytku, gumové podložky pod židle, sedačky či skříň, podrážky obuvi atd.). Ty při styku s podlahovinou zanechávají na nášlapné vrstvě neodstranitelnou barevnou změnu (žloutnutí, hnědnutí a černání povrchu v místě dotyku). Tam, kde jsou používány tyto typy materiálů, doporučujeme podlahoviny tmavých barev s cílem minimalizovat riziko vytváření skvrn. Hořící a doutnající předměty zanechávají na povrchu neodstranitelné skvrny. Zamezíte tím nežádoucí migraci pigmentu do jakéhokoliv PVC; použijte podložku z PVC, polyuretanu, polyetylénu, polypropylénu nebo filcu.

7. K čistění nepoužívejte ředidla ani jiná organická rozpouštědla. Dojdeli ke kontaktu podlahové krytiny s chemickou látkou, zasažené místo umyjte okamžitě vodou.

8. Čisticí prostředky nesmí obsahovat aktivní bělidla na bázi chlorovodíku (Savo apod.)

Údržba VINYLOVÝCH PODLAH – click i fix   

1. Nevystavujte nalepenou podlahovinu působení vody (v řádu hodin) a dlouhodobě prostředí s relativní vlhkostí vzduchu přesahující 75 %.

2. Zamezte pohybu předmětů s ostrými hranami po povrchu podlahy. Kamínky, zrnka písku, hrany nábytkových nožek či drápy domácích zvířat mohou způsobit poškození povrchu poškrábáním.

3. Nábytkové nožky a domácí elektrické spotřebiče opatřete ochrannými kluzáky z měkkého plastu, filcovými podložkami apod.

4. Pryžové výrobky (většinou tmavá a barevná pryž – pryžová kolečka, chrániče přístrojů, podešve obuvi atd.) při dlouhodobém styku s podlahovinou vyvolávají neodstranitelnou barevnou změnu nášlapné vrstvy, která se projeví zežloutnutím, zhnědnutím až zčernáním povrchu podlahoviny v místě styku s pryžovým výrobkem.

5. Je možné používat pouze čisticí prostředky určené pro vinyl.

6. K čistění nepoužívejte ředidla ani jiná organická rozpouštědla. Dojde-li ke kontaktu podlahové krytiny s chemickou látkou, zasažené místo umyjte okamžitě vodou.

7. Čisticí prostředky nesmí obsahovat aktivní bělidla na bázi chlorovodíku (Savo apod.)

8. Téměř u každé podlahy časem dojde ke změně barvy, bude-li vystavena přímému UV záření. Chraňte tedy podlahu před silným slunečním zářením, a to použitím závěsů nebo žaluzií.

9. Vyhněte se použití rohoží podložených gumou nebo latexem, neboť zanechávají skvrny, a rovněž použití gumových či latexových koleček nebo gumových podložek pod nábytek či obuvi s gumovou podrážkou.

10. Podlahu ochráníte před poškrábáním od noh nábytku, bude-li nábytek opatřen širokými kolečky otočnými ve všech směrech, kluzáky či plstěnými podložkami. Pod těžké předměty použijte rovněž chrániče, aby nedošlo k poškození.

11. Zabraňte kontaktu cigaret či jiných horkých předmětů s podlahou, aby nedošlo k trvalému poškození.

Údržba a čištění SYNTETICKÝCH KOBERCŮ

1. Nejdůležitější při péči o koberec je jeho pravidelné vysávání 2–3× týdně. Je však pravděpodobné, že i přes pravidelné vysávání bude koberec po určité době jevit známky znečištění. A tehdy je třeba provést důkladné vyčištění, kterým se z koberce odstraní hloubkové nečistoty. Koberce s vyšším vlasem nevysávejte za použití rotačního kartáče na vysavači. Místnosti, do nichž svítí slunce po většinu dne, je vhodné zastiňovat (žaluzie, závěsy). Zejména u koberců z polypropylenového vlákna má sluneční svit vliv na barvu a strukturu koberce.

2. Preventivní údržba Použijte ve všech vchodech rohožky, odstraní špínu a vlhkost z obuvi. Rohožky je nutno pravidelně čistit, aby se nestaly zdrojem znečištění. Čištění suchou cestou Používá se prášek, který má absorpční vlastnosti. Prášek se nasype na koberec, zapracuje (aplikace např. výrobcem doporučeným kartáčem), nechá se působit (dle návodu) a následně vysaje. Tato metoda je vhodná pro všívané a tkané koberce s nižším vlasem (s výjimkou koberců z bavlny).

3. U koberců s vyšším vlasem hrozí nebezpečí nedostatečného vysátí prášku, a proto není doporučeno. Čištění mokrou cestou Použít lze speciální prostředky na čištění koberců. Nikdy nepoužívejte zásaditý šampon, saponáty pro domácnost nebo šampony s obsahem čpavku. Důležité je dodržovat ředění, případný silnější roztok způsobí potíže při odstraňování samotného čisticího prostředku z koberce. Čisticí roztok se rovnoměrně nanese na celou plochu koberce, nečistoty odstraníte vlhkým hadrem. Čištění je třeba provádět tak dlouho, dokud se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádně vyschnout a nechodit po něm, dokud není zcela suchý. Tento způsob čištění je vhodný u celoplošně fixovaných koberců. Vzhledem k tomu, že se jedná o textilní výrobek, u volně položených koberců hrozí riziko smrštění a zvlnění. Strojové čištění Tato metoda používaná specializovanými firmami spočívá ve vstřikování roztoku vlažné vody a vhodného přípravku do koberce. Nečistoty jsou unášeny vodou, která je téměř okamžitě odsáta výkonným systémem mokrého vysávání.

4. Strojové čištění je vhodné pro velmi znečištěné koberce a v kombinaci s čištěním mokrou cestou lze do přijatelného stavu uvést i velmi zašpiněný a opotřebený koberec. Pokud použijete čisticí stroj sami, je třeba dodržovat návod a nepřekročit koncentraci přísad uvedenou výrobcem, avšak pro správný výsledek doporučujeme přenechat strojové čištění odborné firmě.

5. Odstraňování skvrn různého původu Skvrny je třeba začít odstraňovat co nejdříve po jejich vzniku, některé (např. od vína, kávy, rybízu apod.) se později odstraňují velmi těžko. Jestliže tak neučiníte, nesnažte se později skvrnu odstranit za pomoci přípravků obsahujících chlór, mohly by koberec zcela znehodnotit. Proto vám doporučujeme zároveň s kobercem zakoupit jeden z námi doporučovaných čisticích prostředků. Skvrny se čistí směrem od okraje ke středu, nikdy je nedrhněte silou. Dodržujte pracovní postupy uvedené na obalu čisticího prostředku. Po vyčištění je vhodné koberec pečlivě vysušit (např. fénem na vlasy). Jedná-li se o skvrny neobvyklého původu (laky, lepidla, pryskyřice…), je lépe se poradit s odborníkem. Rádi Vám poradíme a nabídneme pestrý sortiment čisticích přípravků značky Dr. Schutz.

Údržba a čištění LAMINÁTOVÝCH PLOVOUCÍCH PODLAH

1. Plovoucí podlaha z laminátu je díky použitému povrchovému materiálu velmi nenáročná na běžný úklid a údržbu. Při jejím udržování je však mít vždy na mysli, že se jedná o výrobek s velkým podílem dřeva. Dřevo slisované pod velkým tlakem totiž tvoří materiálovou bázi laminátových desek. Na tento povrch se nanáší fototapeta se vzorem, kterým se pak plovoucí podlaha bude v interiéru prezentovat. Jako ochrana tohoto vzoru se následně nanáší vrstva průhledného laminátu.

2. Tvrdý laminát chrání podlahu před mechanickým poškozením a neprodyšně uzavírá její povrch, a to i v případě, že podlaha není hladká, ale její povrch je stylizován do vzoru dřeva, kamene, kůže a dalších imitací přírodních struktur. Tato hradba laminátu je nutná také jako ochrana dřevěného jádra před působením povrchové vlhkosti. Protože se však dřevo s vodou nerado dlouhodobě “přátelí”, je nutno tuto vodní averzi respektovat i při pravidelné údržbě plovoucí podlahy. V opačném případě hrozí vyboulení podlahy, její zvlnění a v nejhorším případě, například při delším působení rozlité vody, bude nutná výměna lamel, nebo dokonce výměna laminátové plovoucí podlahy jako celku.

3. Pravidelnou očistu podlahy provádějte do sucha vyždímaným mopem, hadrem atd. Čím menší bude obsah vody v úklidové látce, tím lépe. V žádném případě nevylévejte na podlahu vodu, nebo jinou tekutinu. Pokud se vám stane takováto nehoda, odstraňte louže z podlahy v co nejkratším možném čase. Jestliže je plovoucí podlaha instalována v místnosti, kde hrozí rozlití tekutin, například v jídelně, kuchyni a podobných prostorách, ošetřujte po úklidu její povrch přípravkem na impregnaci spár.Podlahu čistěte vždy ručně, pro úklid nepoužívejte strojové mycí mechanismy.

4. Při vytírání podlahy postupujte v podélném směru podlahových desek, zvlášť pokud je tento směr pokládky na podlaze vizuálně jasně patrný. Dejte si pozor na mopy s kovovou nebo plastovou hlavou, která není dostatečně zakryta okolními třásněmi nebo nopy. Její tvrdý konec by vám mohl na povrchu podlahy způsobit nepěkné a těžko odstranitelné šrámy. Pokud před vytíráním podlahy vysáváte prach a nečistoty, ze stejného důvodu zkontrolujte spodek sací hubice vysavače, jestli na ní nejsou přichyceny ostré předměty, kamínky, nebo jestli sama hubice není vlivem času a provozu natolik opotřebovaná, že by případné otřepy mohly způsobit oděrky v povrchu podlahy.

5. Chemické čisticí prostředky používejte jen ty, které jsou doporučené pro úklid plovoucích podlah. Ostatní běžná čistidla ji sice nepoškodí, ale po úplném zaschnutí mohou zanechat na podlaze nepěkné šmouhy.

Naše tipy

Stopy po černých gumových podrážkách odstraňte technickým benzínem.

Šmouhy po fixech a dalších psacích potřebách likvidujte lihem.

V žádném případě zdánlivě neodstranitelné skvrny nevybrušujte ani je neseškrabujte. Jakým způsobem je z podlahy odstranit se poraďte u obchodníka, kde jste podlahové desky koupili.

Pro případ výměny silně poškozených laminátových desek, si přikupte několik lamel navíc. Udržujte je na čistém a suchém místě. Pokud budete v budoucnu podlahu renovovat, určitě se vám tato investice vyplatí, protože za pár let už model se stejným vzorem, systémem zaklapávání a stupněm zátěže nemusíte na trhu sehnat.

! DŮLEŽITÉ pro všechny povrchy !

 U kolečkových židlí používejte ochranné podložky PET, popřípadě filcové podložky určené pod mobilní nábytek.

Facebook

Kontaktní informace

Podlahový svět MB Znojmo
Hakenova 3692/31, Znojmo,
669 02
Tel.: +420 602 349 360
Email: info@podlahovysvetznojmo.cz